Festivalul Muzicii Românești

Ediția a XIX-a, serie nouă, Iași, 22 – 28 octombrie 2016

Agenda 2014

Afis calendar FMR 2014-01 web

FESTIVALUL MUZICII ROMÂNEȘTI
Ediția a XVIII-a – Iași, 17–28 octombrie 2014

Vineri, 17 octombrie 2014, ora 19
Colegiul de Artă O. Băncilă
Deschiderea Festivalului
Concert vocal-simfonic extraordinar
Orchestra simfonică
Corul academic G. Musicescu
Dirijor: Gheorghe Mustea
Dirijorul corului: Doru Morariu
Solist: Vitalie Cebotari, bariton

Viorel Munteanu – Glasurile Putnei
Vladimir Beleaev – Axis (primă audiție)
Ghenadie Ciobanu – Poem postmodern, din ciclul Apres un Lecture” (primă audiție)
Gheorghe Mustea – Concert pentru orchestră (primă audiție)

 

Sâmbătă, 18 octombrie 2014, ora 11
Colegiul de Artă O. Băncilă
Spectacol de operă pentru copii, organizat în parteneriat cu Mobexpert și Școala Paradis
Regia: Daniela Ciocoiu

Laurențiu Profeta – Povestea micului Pan

 

Duminică, 19 octombrie 2014, ora 19
Sala Ed. Caudella a Universității de Arte G. Enescu
Concert coral
Seniori ai artei corale românești
Corul academic G. Musicescu
Dirijor: Doru Morariu

În program lucrări de: Doru Popovici, Constantin Arvinte, Vasile Timiș, Constantin Râpă,
Remus Georgescu, Constantin Romașcanu, Felicia Donceanu, Mircea Neagu, Valentin Timaru,
Ion Pelearc, Dan Buciu, Irina Odăgescu, Sabin Păutza

 

Luni, 20 octombrie 2014, ora 11
Sala Ed. Caudella a Universității de Arte G. Enescu
Concertul claselor de compoziție
de la Academia de Muzică Gh. Dima din Cluj-Napoca și Universitatea de Arte G. Enescu din Iași

 

Marți, 21 octombrie 2014, ora 19
Biblioteca Centrală Universitară M. Eminescu
Concert cameral
Cvartetul Passione
Diana Jipa, vioară
Cristina Pașa, vioară
Mădălina Penciu, violă
Violeta Tuță Popescu, violoncel

Paul Constantinescu – Concertul pentru orchestră de coarde, versiune pentru cvartet

II

Ansamblul de suflători Nova Musica Viva
Dirijor: George Hariton
Solist: Mihai Ailenei

Adrian Iorgulescu – Rondo-ul de noapte, pentru clarinet și ansamblu de suflători – primă audiție –


Miercuri, 22 octombrie 2014, ora 19
Sala Ed. Caudella a Universității de Arte G. Enescu
Concert tradițional
Folclorul muzical românesc de la tradiție la avangardă
Ansamblul Teodor T. Burada
condus de Ciprian Chițu
Invitați: etnomuzicologii Florin Bucescu și Viorel Bârleanu

 

Joi, 23 octombrie 2014, ora 19
Biblioteca Centrală Universitară M. Eminescu
Concert coral
Corul de cameră Vox Art’Is
Dirijor: Bogdan Cojocariu

Muzică corală românească din creația compozitorilor:
Paul Constantinescu, Romeo Cosma, Leonard Dumitriu, Gheorghe Duțică, Ciprian Ion,
Viorel Munteanu, Roxana Pepelea, Sabin Păutza, Vasile Spătărelu, Achim Stoia

 

Vineri, 24 octombrie 2014, orele 9-13; 14-18
Sala Symposion a Universității de Arte
Simpozion de muzicologie
În deschidere:
Conferință susținută de acad. prof. univ. dr. Cornel Țăranu

Tema: Identitate și contextualitate în muzica românească contemporană

  

Vineri, 24 octombrie 2014, ora 19
Colegiul de Artă O. Băncilă
Concert vocal-simfonic extraordinar
Orchestra simfonică
Dirijor: Adrian Morar
Solist: Tiberius Simu, tenor

Ulpiu Vlad – Inscripții în inimi II (primă audiție)
Cornel Țăranu – Cetini negre pe versuri de Lucian Blaga, pentru tenor și orchestră (primă audiție)
Vasile Spătărelu – Simfonietta

 

Sâmbătă, 25 octombrie 2014, ora 19
Sala Ed. Caudella a Universității de Arte G. Enescu
Concert cameral
Ansamblul AdHOC
al Academiei de Muzică Gh. Dima Cluj-Napoca

Portret de grup ad honorem Cornel Țăranu

În program lucrări de Cornel Țăranu și discipolii:
Péter Szeghö, Ciprian Pop, Ionică Pop, Tudor Feraru, Șerban Marcu, Dora Cojocaru, Adrian Pop

 

Duminică, 26 octombrie 2014, ora 19
Sala Ed. Caudella a Universității de Arte G. Enescu
Concert cameral
Orchestra de cameră a Universității de Arte G. Enescu
Soliști: Andrei Enoiu, pian
Radu Vieru, clarinet
Florin Leonte, flaut
Bogdan Dumitraș, percuție

Coordonator: conf. univ. dr. Elena Ovănescu

George Enescu – Preludiu la unison
Ciprian Ion – Concert pentru pian și orchestră (primă audiție absolută)
Achim Stoia – Divertisment pentru flaut, clarinet și coarde

 

Luni, 27 octombrie 2014, ora 19
Sala Ed. Caudella a Universității de Arte G. Enescu
Recital extraordinar
Dorel Baicu, flaut
Dorin Gliga, oboi

Piese pentru oboi solo și pentru flaut solo de: Viorel Munteanu,
Doina Rotaru, Liviu Dănceanu,  Cornel Țăranu

 

Marți, 28 octombrie 2014, ora 19
Casa de Cultură a Studenților
Închiderea Festivalului
Spectacol extraordinar în premieră
organizat de Universitatea de Arte G. Enescu
în parteneriat cu
Casa de Cultură a Studenților Iași, UCMR‑ADA și ORPALIS Franța
Orchestra Universității de Arte G. Enescu
Dirijor: Bogdan Chiroșcă

Soliști: Alexandru Grosu, Mihai Popistașu, Cristina Toșu, Andra Botez, Maria Păuleț, Alexandru Iosipescu, Roxana Balcan Apetroaie

 Dan Spînu – The One Born From a Tear, musical