Festivalul Muzicii Românești

Ediția a XX-a, Iași, 21- 26octombrie 2018

Agenda 2018

DUMINICĂ, 21 OCTOMBRIE 2018, ORA 18.30

Catedrala Mitropolitană Iași

Concert coral de muzică religioasă

Corul academic Gavriil Musicescu

Dirijor: Doru Morariu

Soliști: Mirela Diaconu, soprană

Radu Dumitru, tenor

Silviu Cilinschi, bas

 

În program lucrări de G. Musicescu, N. Oancea, C. Morariu, S. Cilinschi, N. Lungu, Ghe. Duțică, C. P. Basacopol, S. Păutza, S. Drăgoi, M. Velea, A. Stoia. Ed. Wachmann.

 

 

LUNI, 22 OCTOMBRIE 2018, ORA 19

Sala Ed. Caudella

Recital

Bianca Luigia Manoleanu, soprană

Remus Manoleanu, pian

 

În program lucrări de Th. Grigoriu, D. Cojocaru, A. Iorgulescu, A. O. Popescu, R. Paladi, D. Bălan, U. Vlad, G. Balint, M. Măniceanu, D. N. Bota.

 

 

SECȚIUNEA ACADEMICĂ (23-25 octombrie)

 

MARȚI, 23 OCTOMBRIE 2018

ORA 11

Sala Ed. Caudella

Concert cameral

Gala Concursului de Compoziție Al. Zirra

Orchestra de muzică contemporană a Universității Naționale de Arte George Enescu Iași

Coordonatori: Ciprian Ion, Bogdan Chiroșcă

Dirijor: Alexandru Mocanu

 

ORA 17

Sala Ed. Caudella

Recital vocal-instrumental

Cristina Simionescu, soprană

Brîndușa Tudor, pian

Prezintă: Gabriela Vlahopol

 

În program lucrări de B. Chiroșcă, C. Ion, V. Munteanu, V. Spătărelu, A. Stoia, L. Dumitriu, S. Păutza, R. Cozma.

 

ORA 19

Sala Ed. Caudella

Concert cameral

Orchestra de cameră a Universității Naționale de Artă George Enescu

Coordonator: Elena Ovănescu

Soliști:

Doru Albu, clarinet

Daniel Paicu, clarinet, bassetthorn

Daniel Dragomirescu, chitară

Ciprian Ciotloș, pian

 

În program lucrări de S. Golestan, S. Păutza, R. Cozma, G. Enescu, A. Stoia, C. Ion, Piazzolla-Chiroșcă.

 

 

MIERCURI, 24 OCTOMBRIE 2018

ORA 17

Sala Ed. Caudella

Recital

Oana Severin, soprană

Cezara Petrescu, pian

Oana Cărbunariu, pian

Ionela Butu, pian

Sebastian Vîrtosu, violoncel

Ștefan Epurean, oboi

Bogdan Irina, clarinet

Constantin Stavrat, percuție

 

În program lucrări de F. Donceanu, C. Ion, R. Pepelea.

 

ORA 19

Aula Bibliotecii Centrale Universitare M.Eminescu

Concert coral

Corul Facultății de Interpretare, Compoziție și Studii Muzicale Teoretice

Dirijor: George Dumitriu

La pian: Brîndușa Tudor

 

În program lucrări de G. Musicescu, l. D. Chirescu, D. G. Kiriac, C. Baciu, C. Rusnac, S. Toduță, S. Păutza, T. Jarda, I. Odăgescu, V. Grefiens, C. Ion

 

JOI, 25 OCTOMBRIE

Ora 17

Aula Bibliotecii Centrale Universitare Mihai Eminescu

Recital

Petrea Gâscă, corn

Aurelia Simion, pian

Prezintă: Gabriela Vlahopol

Invitat: Laura Bilic

 

În program lucrări de Ghe. Păunescu, C. Dimitrescu, N. Petri, A. Popa, D. Fedov, Gîscă-Simion.

 

ORA 19

Casa de Cultură a Studenților

Concert simfonic

inclus în cadrul Proiectului educativ Alege Muzica! Coord. Luminița Duțică

Orchestra Universității Naționale de Arte George Enescu

Dirijor: Bogdan Chiroșcă

Solistă: Cristina Simionescu, soprană

Prezintă: Viviana Farcaș

 

În program lucrări de B. Chiroșcă, C. Ion, R. Cozma, L. Dumitriu, V. Munteanu.

 

 

Vineri, 26 OCTOMBRIE   

ORELE 9-13, 14-17

Sala George Pascu

Simpozion studențesc de muzicologie Musicologia mirabilis

 

ORA 19

Casa de Cultură a Studenților

Concert vocal-simfonic de închidere a festivalului

dedicat aniversării de 100 de ani de la înființarea

Societății simfonice George Enescu

Orchestra Filarmonicii

Corul academic Gavriil Musicescu

Dirijor: Adrian Morar

Dirijorul corului: Doru Morariu

Soliști:

Raluca Știrbăț, pian

Mirel Iancovici, violoncel

 

În program lucrări de S. Golestan, P. Constantinescu, G. Enescu.